امروز دوشنبه, 01 آبان 1396 - Sun 10 22 2017
توسعه و بودجه کشور با هم همخوانی ندارند

  به گزارش خبرایلام به روز، امین حسین رحیمی، پیش از ظهر امروز در نشست شورای اداری استان ایلام، اظهار کرد: استان دلاورمردان ولایتمدار ایلام، به ویژه در هشت سال دفاع مقدس همیشه فداکاری های ویژه داشته اند.

وی افزود: فداکاری مردم ایلام در کنار سایر مردم عزیز کشور سبب شد تا دشمن نتواند به اهداف شوم خود در کشور ما برسد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ایلام با اشاره به نامگذاری امسال به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی توسط مقام معظم رهبری تصریح کرد: سال ها است که مقام معظم رهبری درباره موضوع اقتصاد با تعاریفی متفاوت سخن به میان می آورد و هر سال شعارهای مختلفی را با این عنوان انتخاب می کنند.

وی گفت: این موضوع نشان دهنده اهمیت اقتصاد است، چرا که ایشان فرمودند که اقتصاد مقاومتی یک شعار موقتی نیست و بحث یک سال نیست بلکه ما باید اقتصاد خود را درک کنیم و مشکلات آن را دریابیم تا بتوانیم برای حل آن راه کار پیدا کنیم.

رحیمی عنوان کرد: مشکلی که در موضوع اقتصاد ما وجود دارد با عزم ملی و مدیریت جهادی رفع می شود و برای این امر باید همه بسیج شوند تا بتوانیم این مشکل را رفع کنیم.

وی افزود: مدیریتی که تاکنون بر اقتصاد کشور حاکم بوده است جوابگو نیست و ما باید همانگونه که در هشت سال دفاع مقدس توانستیم مدیریت جهادی داشته باشیم اکنون نیز آن نوع مدیریت را اجرا کنیم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ایلام تصریح کرد: ما باید روش های خود را اصلاح کنیم و به این باور برسیم که می توانیم شرایط اقتصادی حاکم بر کشور را به سمتی مثبت تغییر دهیم.

وی گفت: تعامل میان دستگاه های اجرایی و مدیران باید بیشتر شود و باید کارهای اجرایی به شیوه ای انجام شوند که موفقیت بیشتری حاصل شود.

رحیمی خاطرنشان کرد: اگر در کشور دستگاه های اجرایی به صورت جزیره ای عمل کنند نمی توانیم به اهداف بلند اقتصاد مقاومتی دست پیدا کنیم بلکه باید تعامل و همکاری بیشتری داشته باشیم.

وی افزود: پاسداری از بیت المال وظیفه مدیرانی است که در راس دستگاه های اجرایی خدمت می کنند و ما وظیفه نظارت بر این پاسداری را داریم.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ایلام با بیان اینکه ما در دیوان محاسبات کشور حق دخالت در امور اجرایی دستگاه ها را نداریم تصریح کرد: ما می‌توانیم برای پیشگیری از وقوع تخلف در دستگاه های اجرایی روش های خود را اصلاح کنیم.

وی گفت: بودجه های بسیاری در کشور هزینه می شود اما به اندازه این میزان مصرف بودجه ها توسعه ای ایجاد نمی شود و ما باید به سمتی پیش برویم که از بودجه ها در راستای توسعه بیشتر استفاده بهینه شود.

رحیمی عنوان کرد: قوانین و مقررات باید اصلاح شوند، در پایان سال 92، 14 هزار میلیارد تومان به حساب خزانه دولت واصل شد که بعد از چند ساعت به دستگاه های اجرایی تخصیص داده شد.

وی افزود: ما باید مقررات را اصلاح کنیم و با صدور چند بخشنامه می توان این اصلاحات را انجام داد.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ایلام تصریح کرد: در بخشنامه ای که در این راستا صادر شده است، بودجه های جاری باید تا 20 فروردین و بودجه های عمرانی باید تا تیرماه تخصیص داده شوند.

وی گفت: بنابر فرمایش مقام معظم رهبری که فرمود قوانین مانع را بردارید ما می توانیم از این فرصت استفاده کنیم و قوانینی را که مشکل دارند پالایش کنیم.

رحیمی عنوان کرد: باید دقت کرد که در زمان به کارگیری و انتخاب یک فرد در جایگاه مدیر کلی یک دستگاه اجرایی به اعتقادات وی توجه می شود ولی به توانایی مالی این فرد در اداره کردن اقتصادی آن اداره کل توجه چندانی نمی شود.

وی افزود: لازم است که به افرادی که در راس دستگاه های اجرایی قرار دارند آموزش های لازم اقتصادی ارائه شود تا میزان تخلف های که در پی نا آگاهی رخ می دهد کاهش پیدا کند.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ایلام تصریح کرد: سیستم الکترونیکی دیوان محاسبات کشور راه اندازی می شود و ما می توانیم تمامی اسناد را رصد کنیم و در صورت مشاهده مشکل به افراد کمک کنیم.

وی گفت: برای پیشگیری از تخلف اقتصادی در دستگاه های اجرایی، در استان ها کارگروه تعامل پیشگیری از تخلف ایجاد می شود.

رحیمی عنوان کرد: در سال 82 میزان بودجه کل کشور 96 هزار میلیارد تومان بوده است که این رقم در امسال به 803 هزار میلیارد توامن رسیده است.

وی افزود: متأسفانه کشور ما گران اداره می شود و هزینه های جاری در کشور ما بسیار بالا است تا جایی که 85 درصد بودجه در بخش جاری و 15 درصد بودجه ها در بخش عمرانی هزینه می شود.

رئیس کل دیوان محاسبات کشور در ایلام تصریح کرد: باید بودجه به گونه ای هزینه شود که زمانی که در معرض دید عموم قرار گرفت، عملکرد ما قابل دفاع باشد.


بستن


1393 تمام حقوق سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی ایلام به روز با مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد